Despre Produse Abonare Publicitate Comunicate Contacte
  • Pe 23 aprilie are loc adunarea anuală a acționarilor Comerțbank.
  • Pentru 23 aprilie este convocată adunarea anuală a acționarilor Moldova-Astrovaz SA.
  • Chișinău
    Pe 24 aprilie are loc adunarea generală anuală a acționarilor FinComBank S.A.
  • Întreprinderea Ionel S.A. convoacă adunarea generală anuală a acționarilor pe 24 aprilie.
  • Viorica Cosmetic SA
    Taxi Service SA convoacă adunarea anuală a acționarilor pe 25 aprilie.
  • Chișinău
    Procredit Bank ține adunarea anuală a acționarilor pe 25 aprilie.
  • Tirex Petrol S.A. convoacă adunarea generală ordinară a acționarilor pe 26 aprilie.
  • Bălți
    Agroprod S.A. convoacă adunarea generală a acționarilor pe 26 aprilie.
  • Pe 26 aprilie se desfășoară adunarea generală ordinară a acționarilor companiei Agromașina S.A.
  • Energbank S.A. organizează adunarea generală anuală a acționarilor pe data de 25 aprilie.
  • DAAC Hermes S.A. desfășoară adunarea generală ordinară a acționarilor pe 27 aprilie.
  • Pe 27 aprilie are loc adunarea anuală a acționarilor Avicola Nord.
  • Pe 25-28 aprilie Moldexpo găzduiește expoziţia de tehnologii de conservare a energiei, instalaţii termice şi de alimentare cu gaze ”Moldenergy”.
  • 2 mai este ultima zi pentru înscrierea la concursul de granturi din partea Guvernului Germaniei pentru proiecte de eficiență energetică, prin FISM.
  • Adunarea anuală a acționarilor Cioc-Maidan Vin SA are lor pe 2 mai.
  • Fabrica Zorile organizează adunarea anuală a acționarilor pe 4 mai.
  • La 4 mai expiră termenul pentru depunerea ofertelor privind selectarea unei companii de audit la Franzeluța SA.
  • Întreprinderea de stat Farmaco desfășoară adunarea generală anuală pe 5 mai.
  • Grawe Carat Asigurări SA convoacă adunarea anuală a acționarilor pe 8 mai.
  • Compania de construcții și comerț Monolit SA convoacă acționarii la adunarea anuală pe 10 mai.
  • ASEM
    Pe 11 mai la Chișinău are loc Summitul Mondial al Tehnologiilor Blockchain și Criptovalutelor.
  • Moldelina SA convoacă adunarea anuală a acționarilor pe 11 mai.
  • Pe 11 mai are loc adunarea anuală a acționarilor Imperial Vin SA.
  • La Chișinău are loc expoziţia specializată de produse alimentare şi materii prime pentru producerea acestora, ”Food & Drinks” (10-13 mai 2018).
  • În perioada 10-13 mai 2018 are loc expoziția internaţională de echipamente şi tehnologii pentru industria alimentară şi de prelucrare ”Food Technology”.
  • Vinăria Bardar SA convoacă adunarea anuală a acționarilor pe 15 mai.
  • Summit Events
    Pe 18 mai Mobiasbanca Group Societe Generale S.A. convoacă adunarea generală anuală a acționarilor.
  • Compania Mezon organizează adunarea anuală a acționarilor pe 18 mai.
  • CET Nord SA convoacă adunarea anuală a acționarilor pe 18 mai.
  • Corporația de Finanțare Rurală convoacă adunarea extraordinară a acționarilor pe 18 mai.

Ciobanu la Economie, Munteanu la Finanțe: Ce nume se găsesc pe lista potențialului Guvern Sturza

1
  • Pe 4 ianuarie 2016 lista şi programul viitorului Guvern urmează a fi pus la vot în Parlament
    Foto: gov.md
Sâmbătă, 02.01.2016 13:43   3614
Ion Sturza, candidatul desemnat la funcția de prim-ministru va prezenta sâmbătă, 2 ianuarie, Parlamentului componența și programul de guvernare pentru cabinetul care urmează să ceară vot de încredere pe 4 ianuarie.

Candidatul desemnat la funcția de premier, Ion Sturza, a prezentat Parlamentului, sâmbătă, 2 ianuarie, lista Cabinetului de Miniștri și programul de guvernare sub formă de scrisoare.

Portalul diez.md a publicat o listă cu mai multe nume despre care susține că s-ar regăsi în viitorul Cabinet de Miniștri. Unul din candidații incluși pe lista dată a confirmat veridicitatea acesteia. Totodată Mold-Street a aflat numele altor candidați, inclusiv de la Finanțe și Mediu. Ulterior Ion Sturza a făcut publică lista integrală. 

Prim-ministru – Ion Sturza

Viceprim-ministru, ministru al Afacerilor Externe și Integrării Europene – Victor Chirilă (APE)

Vice-premier pentru reintegrare – Ion Stăvilă (ambasador)

Ministrul Finanțelor – Ion Munteanu (director financiar Gaz Natural Fenosa)

Vice-premier și Ministrul Muncii, Protecției Sociale și Familiei – Dona Școla (director MIEPO)

Ministrul Economiei – Marin Ciobanu (administrator ZEL Balți)

Ministrul Educației – Loreta Handrabura, (ministru în Exercițiu al Tineretului)

Ministrul Justiției – Stanislav Pavlovschi (exprocuror)

Ministru al Afacerilor Interne – Alexandru Stoianoglo  (exdeputat democrat)

Ministrul Apărării – Viorel Cibotaru (exministru)

Ministrul Dezvoltării Regionale și Construcțiilor – Svetlana Dogotaru (director Palplast)

Ministrul Agriculturii – Alexandru Slusari (director Uniagroprotect)

Ministerul Transporturilor și Drumurilor – Oleg Tofilat (secretar MTID)

Ministrul Mediului – Andrei Ursache

Ministrul Tehnologiei Informației și Comunicațiilor – Alexandru Machedon (director și proprietar Starnet)

Ministrul Culturii – Veaceslav Reabcinschii (director Centru de Politici Culturale)

Ministrul Sănătății – Ala Nemerenco (medic, expert în sănătate în cadrul Biroului OMS în Moldova)

Ministrul Tineretului și Sportului – Dumitru Alaiba (secretar al Consiliului Economic)

Programul de activitate a Guvernului a fost transmis Parlamentului și va putea fi consultat (va fi plasat pe pagina oficială a legislativului). Atât programul, cât și lista Guvernului a fost deja transmise Parlamentului.

Luni, 4 ianuarie, premierul desemnat, Ion Sturza, prezintă programul de guvernare și componența Cabinetului de Miniștri în plenul Parlamentului, care se întrunește într-o ședință specială cu această ocazie.



print Imprima in format A4 Salvează în PDF

Teme: Legislația și reglementările   Reforme și politica economică  
Urmariti-ne pe retelele sociale

Despre  |   Politica de confidențialitate  |   Termeni și condiții  |   Înregistrarea  |   Agenda business  |   Newsletter

Acest site web a fost dezvoltat cu susținerea European Endowment for Democracy și National Endowment for Democracy.
close